چسبندگی رحم و تأثیر آن بر بارداری

چسبندگی رحم و تأثیر آن بر بارداری گرداوری شد

خانم ها پس از ازدواج موظف هستند تا هر سال با مراجعه به پزشک زنان بررسی کاملی از بدن خود بخصوص سیستم های مربوط به زایمان از جمله رحم داشته باشند. این سلامت با بررسی های دقیق توسط دستگاه سونوگرافی و معاینه یک پزشک انجام می شود. در برخی از موارد وجود حتی کوچکترین زخم در داخل رحم که می تواند منجربه به بیماری مهمی همچون چسبندگی رحم شود ، عاملی برای عدم موفقیت در بارداری خواهد بود.

چسبندگی رحم یک اصطلاح است ، در حقیقت رحم حالت چسبنده پیدا نمی کند ، اما دیواره های آن به دلیل وجود زخم ها و عفونت های پی در پی از شکل طبیعی خود خارج می شوند و هیچ گاه توانایی لازم برای نگهداری یک جنین را پیدا نخواهند کرد. دیواره رحم برای سلامت جنین در داخل رحم بسیار با ارزش است به همین دلیل در طی هر بار سقط جنین این دیواره توسط دستگاه مخصوصی با دقت تراشیده می شود تا احتمال هر نوع زخم یا عفونت و آسیب به دیواره رحم از بین برود.

چسبندگی رحم در زنان معمولا با عوارضی همراه می باشد ، به عنوان مثال یکی از مهم ترین دلایل برای عدم موفقیت در بارداری یا ناباروری همین عامل می باشد. چسبندگی رحم توانایی رحم را کاهش می دهد بنابراین احتمال سقط جنین در هر بارداری دور از انتظار نیست. دردهایی توسط مادر بخصوص در فضای لگنی احساس می شود که نشان دهنده ی وجود یک خطر در این ناحیه است. برخی از خانم ها که به چسبندگی رحم مبتلا هستند در عادت ماهیانه خود دچار مشکل هستند ، این مشکلات به صورت قطع کامل یا کاهش خونریزی قابل مشاهده خواهد بود.

چسبندگی رحم در صورتی که سریعا تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان خواهد بود ، اما اگر زمان طلایی برای تشخیص این بیماری از دست برود بازگشت به گذشته کار راحتی نیست. اکثر افرادی که این حالت را در بدن خود دارند در صورت تشخیص و درمان سریع توسط پزشکی مجرب از شانس بارداری خوبی برخوردار خواهند بود ، اما اگر زمان مورد نظر به تعویق افتد میزان شانس روز به روز کاهش خواهد یافت و احتمال نابارور شدن او نیز بیشتر خواهد شد.

برای درمان چسبندگی رحم در ابتدا از عمل جراحی استفاده می شود که توسط دستگاهی خاص قسمت های مورد نظر و آسیب دیده از رحم خارج خواهد شد ، در مرحله ی بعدی درمان های هورمونی نیز باید صورت پذیرد تا سطح هورمون های فرد مورد نظر به حد نرمال خود تغییر یابد.

مطالب مرتبط:

خوابیدن زن باردار