5 نشانه ای که واژن شما از سلامتیتان خبر می دهد

5 نشانه ای که واژن شما از سلامتیتان خبر می دهد

خانم ها این توصیه ها را جدی بگیرید: از قاعدگی غیر منظم تا خارش واژن و نواحی زنانه تان می تواند هشداری جدی برای بروز مشکل خاصی در بدنتان باشد.

واژن سالم کلید سلامت همه ی اعضای دیگر بدن است. از پشت گردن گرفته تا واژن ممکن است دچار خارش، جراحت یا سوزش شود. اگرچه بو و ترشحات نواحی تناسلی در زنان متفاوت است ، اما بوی واژن و میزان ترشحات آن باید نسبت به سیکلی که در آن قرار دارید نرمال باشد و نباید بطور ناگهانی میزان آن افزایش یابد اما اگر این ترشحات اضافه به همراه  خارش وحشتناکی ادامه داشته باشد ، دیگر زمان آن رسیده که به پزشک مراجعه کنید. علائم و نشان های این چنینی  از طرف واژن ، به شما می گویند که اتفاق خاصی در حال رخ دادن است. پس باید به پزشک زنان مراجعه کنید تا در صورت وجود بیماری ، به سرعت آن را تشخیص دهید. در ضمن باید علائم و نشانه ها را بررسی کنید تا ببینید واژن تان چه چیزی را می خواهد به شما بگوید.

۱ – اگر واژن تان خارش دارد

اگر فقط گاهی در واژن تان احساس خارش دارید مسئله ای نیست; ممکن است در باشگاه عرق کرده اید و یا به دلیل سوزش و التهاب پس از اصلاح احساس خارش داشته باشید. اما خارش مزمن  و مستمر در این نواحی خبر از یک مشکل اساسی تر می دهد. اگر خارش مستمر بود و منجر به خارش پوست هم شد، به راحتی می توان فهمید که یک واکنش آلرژیک به صابون یا یک مواد شوینده ی بدن است. همچنین چنین شرایطی می تواند نشانه ی یک بیماری میکروبی واژن (که وقتی رخ می دهد که باکتری های نرمال واژن از حد تعادل خارج شوند) ، عفونت، یا انتقال یک عفونت انگلی از طریق تعاملات جنسی نیز باشد. برای دانستن این که کدام یک از این عفونت ها عامل خارش واژن است و درمان درست آن باید یک سری آزمایشات انجام شود; پس باید به پزشک مراجعه کنید. دکتر Michael Cackovic متخصص زنان و زایمان در مرکز پزشکی  دانشگاه Waxner در ایالت اوهایو می گوید “اگر چه بسیاری از خانم ها با استفاده از هزاران قرص و دارو خود درمانی می کنند، اما به نظر من حتما باید به پزشک مراجعه کنند و علت دقیق این علائم را جویا شوند. زیرا خود درمانی برای یک تشخیص غلط توسط خود فرد ، باعث بدتر شدن اوضاع می شود.”

۲ – اگر واژن تان بوی نامطبوعی می دهد

بسته به اینکه در چه سیکلی از ماه هستید، لباس هایتان و میزان تعرق تان، بوی واژن می تواند  از متعادل تا بد و زننده در تغییر باشد. اما هیچ وقت نباید بوی زننده و نامطبوعی داشته باشد; پس اگر از حد تعادل خارج شد، حتما به دنبال علت آن باشید. دکتر Cockavic می گوید ” بوی نامطبوع واژن می تواند به دلایل خیلی ساده مثل عدم رعایت بهداشت و تغذیه و یا مشکلات پیچیده تری مثل عفونت باشد. عفونت هایی مثل میکروب های ناحیه ی واژن و STD هایی مثل انگل های تک تارچه هم اغلب دلیل این بوی نامطبوع هستند.  نباید چیزهای ساده ای مثل تعویض نوار بهداشتی در مواقع قاعدگی  را هم موضوع بی اهمیتی دانست زیرا که همین عامل، خود باعث بوی زننده و نامطبوع این نواحی می شوند.

۳ – اگر قاعدگی تان نامنظم است

کاهش وزن، ورزش سخت، استرس شدید  و علل بی شمار دیگری می توانند علت بهم خوردن سیکل قاعدگی تان باشد و این سیکل را طولانی، کوتاه و یا کاملا بهم ریخته کند. اگر با روش های ساده و خانگی نتوانستید سیکل قاعدگی تان را  منظم کنید، احتمال وجود سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) وجود دارد. درک نادرست شرایط منجر به بهم ریختن تعادل هورمون ها و پدید آمدن این سندروم می شود.دکتر Daniel Brietkopf رئیس بخش زنان و زایمان  درمانگاه Mayo در راچستر ایالت مینهسوتا می گوید “زنانی که دارای PCOS هستند نمی توانند تخمک گذاری منظمی داشته باشند و بدون داشتن تخمک گذاری منظم، نمی توانند قاعدگی منظمی هم داشته باشند. بعلاوه میزان خونریزی می تواند گاهی خیلی کم و گاهی  چندین ماه قطع شود و بعد از مدتی شروع و دوباره قطع شود. از دیگر علائم PCOS می توان به ایجاد جوش و موهای زائد صورت، کمر و قفسه ی سینه اشاره کرد. با برهم خوردن تعادل هورمون ها، باردار شدن سخت می شود. پس مشکلات مربوط به بارداری هم از علائم PCOS محسوب می شود. دکتر Briekopf توصیه می کند که اگر چنین علائمی بیش از ۶ الی ۱۲ ماه ادامه داشت ، باید برای تشخیص علت دقیق این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.”

۴ – اگر ترشحات واژن تان تغییر کرده

ما می خواهیم به شما بگوییم  که  دقیقا چه میزان از ترشح در روز نرمال است و باید این ترشحات چگونه باشند. اما حقیقت این است که میزان ، ثبات و رنگ ترشحات در میان زنان، از کاملا سفید و غلیظ تا تمیز، رقیق و لغزنده در تغییر است.  همچنین ترشحات به موقعیت شما در سیکل ماهیانه تان بستگی دارد.اما تغییر قابل ملاحظه ای در رنگ، میزان و بوی ترشحات نیاز به مراجعه به پزشک دارد. دکتر Cackovic می گوید” این تغییرات می تواند به تغییرات هورمونی، بارداری ، میزان رطوبت بدن و عفونت بستگی داشته باشد.” وجود مقادیر خون و رگه های سبز رنگ در این ترشحات نیازمند بررسی پزشک است.تغییر رنگ می تواند نشانه ی STD هایی مثل کلامبریا یا گونوره باشد. اگر این تغییرات بیش از ۱ الی ۲ روز ادامه داشت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

۵ – اگر واژن تان دچار برجستگی یا ناهمواری شده است

حس کردن یک برجستگی زیر پوست می توان تا حدی ترسناک و یا خطرناک باشد. اما در اکثر موارد این برآمدگی ها خوش خیم هستند.یک برآمدگی کوچک زیر پوست واژن یا نواحی تناسلی می تواند یک غده ی کوچک براثر تجمع مایعات  باشد. این غده یا کیست ها  حل شدنی هستند و خود به خود از بین می روند.اگر یک غده با درد همراه باشد و شروع به رشد کند، باید با پزشک مشورت کنید تا  در صورت لزوم آن را با جراحی خارج کنید. برآمدگی های جوش مانند  یا جوش های قرمز نزدیک مهبل یا واژن ممکن است لخته های عفونی فولیکول های مو، بر اثر اصلاح، موم زدن یا تعرق بیش از حد و ساعت ها غرق عرق ماندن آن ناحیه باشند.همچنین می توانند یک واکنش آلرژیک به یک پودر لباسشویی جدید یا شوینده های بدن باشد. چند هفته صبر کنید تا ببینید که جوش ها خود به خود از بین می روند و اگر نرفتند به پزشک مراجعه کنید.

salammag