زایمان زودرس و خطرات وابسته به آن

زایمان زودرس و خطرات وابسته به آن گرداوری شد

زایمان زودرس امروزه به یکی از متداول ترین زایمان ها تبدیل شده است ، تا جایی که اکثر مادران در طول دوران بارداری خود از این احساس نیز رنج می برند. زایمان زودرس در حقیقت شروع یک پروسه ی خطرناک برای سلامت جنین است. در برخی از مواقع سی و هفت هفته همان هفته ای است که انقباضات مربوط به رحم شروع می شود و خبر از این رخداد می دهد. برخی از جنین ها در این شرایط با محیط بیرون از رحم مادر تطابق می یابند اما برخی دیگر  . . .

جنینی که در حدود سه یا چهار هفته پیش از موعد خود به دنیا می آید باید انتظار هرگونه واکنشی را نسبت به محیط اطراف از او داشت. برخی از آنها با مشکلات ریوی دست و پنجه نرم می کنند ، برخی دیگر نیز با مشکلات مربوط به ریتم های نامنظم قلب خود روبه رو هستند. در هر صورت مشکلاتی از این قبیل می تواند برای یک نوزاد خطرناک باشد و تا زمانی که در شرایط درونی رحم قرار نداشته باشد خطر مرگ او به دنبال او است. جنینی که بتواند در دستگاه مربوطه به تغذیه بپردازد و اشتهایی برای این عمل داشته باشد ، در آینده ای نزدیک به یک نوزاد تبدیل خواهد شد.

در اکثر موارد جنین زمانی که به وزن ایده آل در هفته های انتهایی بارداری خواهد رسید ، که معمولا این وزن در حدود یک کیلوگرم است ، انتظار سالم ماندن آن دور از ذهن نیست ، اما اگر وزن او کمتر وزن مورد نظر باشد ، احتمال ضعیف بودن او بیشتر بوده و در نتیجه نمی تواند در محیطی خارج از رحم دوام آورد.

از علائم زایمان زودرس می توان به دردها و انقباضات شکمی نیز اشاره نمود. این انقباضات تا حدی زیاد هستند که خبر از یک اتفاق می دهند. برخی از مواقع مادر خونریزی هایی را از واژن مشاهده می کند که نشان دهنده قرار گرفتن جنین در دهانه رحم می باشد . دهانه رحم با سرعت کندی باز می شود و مادر در این شرایط باید خونسردی خود را حفظ کرده و سریعا به یک مرکز درمانی مراجعه کند. توصیه هایی که برای مادر در این شرایط بسیار مهم است ، اولا خالی نگه داشتن مثانه و ثانیا دراز کشیدن به پهلوی چپ برای جلوگیری از فشار به جنین و همچنین تغذیه بهتر او می باشد.

مطالب مرتبط:

زایمان در آب